Rozhodnutí mimo zasedání
P
okud není svolané shromáždění způsobilé usnášet se, může osoba, která je oprávněna shromáždění svolat, navrhnout v písemné formě do jednoho měsíce ode dne, na kterých bylo zasedání svoláno, aby vlastníci jednotek rozhodli o týchž záležitostech mimo zasedání.
Návrh musí obsahovat alespoň návrh usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj o lhůtě, ve které se má vlastník jednotky vyjádřit. Neurčí-li stanovy delší lhůtu, platí, že lhůta je 15 dní. Vyjádření vlastníka musí být datováno, podáno písemně a podepsáno. Zákon vyžaduje vlastnoruční podpis, ten lze však podle mého názoru nahradit.
K platnosti hlasování se vyžaduje vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí.
Statutární orgán oznámí vlastníkům jednotek v písemné formě výsledek hlasování, a pokud bylo usnesení přijato, oznámí jim i celý obsah přijatého usnesení. Neučiní-li to bez zbytečného odkladu, může oznámení učinit na náklady společenství vlastníků, ten, kdo usnesení navrhl.
Rozhodnutí se přijímá většinou hlasů všech vlastníků jednotek, ledaže stanovy vyžadují vyšší počet hlasů. Mění-li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek.
Z hlasování mimo zasedání shromáždění musí být patrné a následně doložitelné, kdo a jak v té které věci hlasoval. Stanovy mohou určit hlasování formou vyplnění anketního dotazníku, v němž bude více variant – může se stát, že nebude přijata ani jedna z nich. Stanovy také mohou určit, že návrh je nutno formulovat tak, aby na něj byla odpověď pouze ANO či NE.
- Rozhodnout mimo zasedání shromáždění lze za těchto předpokladů:
- svolané shromáždění není způsobilé se usnášet, není přítomna nadpoloviční většina hlasů
- ten, kdo je oprávněn shromáždění svolat, musí ostatním vlastníkům navrhnout rozhodnutí o téže záležitosti, které byla na pozvánce
- tento návrh musí učinit vůči každému v písemné formě – musí mít důkaz o doručení
- tento návrh může učinit do jednoho měsíce ode dne, na který bylo zasedání svoláno
- návrh musí obsahovat alespoň návrh usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj ú lhůtě, ve které se má vlastník jednotky vyjádřit
Výsledek hlasování se oznamuje v písemné formě.
https://www.sprava-nemovitosti-praha.eu/sprava-nemovitosti-praha